Jak ugotować kapuśniak z kiszonej kapusty?

kapuśniak

Ile przepisów, tyle pomysłów na kapuśniak. Kapuśniak można robić zarówno z kiszonej kapusty, jak i z młodej kapusty. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i upodobań kulinarnych. Jedno jest pewne – zupa z dodatkiem kapusty to dobry sposób na przemycenie do codziennej diety wielu ważnych wartości odżywczych. Samo jedzenie zup ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Płynne potrawy, bogate w warzywa i mięso, są bardzo sycące, a przy tym lekkostrawne i niskokaloryczne. Trudno wyobrazić sobie jesienny lub zimowy obiad bez rozgrzewającego wywaru. Jak ugotować idealny kapuśniak z kiszonej kapusty, który zachwyci każde podniebienie? 

Jak ugotować kapuśniak? Możesz użyć thermomixa 

Dostęp do kapusty kiszonej, wbrew pozorom, jest niezmienny przez cały rok. Oczywiście dużo lepiej jest gotować kapuśniak na kapuście kiszonej w warunkach domowych, ale ta kupiona w dobrym warzywniaku też świetnie się sprawdza. Smak kapuśniaku na żeberkach z dodatkiem właśnie kiszonej kapusty jest nie do podrobienia! To właśnie dla tej potrawy sporo osób podróżuje na Podhale, a przecież można zrobić świetny kapuśniak (lub tzw. kwaśnicę) w domowym zaciszu, np. używając urządzenia thermomix. Inwestycja w thermomix jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że usprawnia przygotowywanie wielu dań, skraca czas spędzony w kuchni i daje gwarancję, że to, co ugotujesz, będzie wszystkim smakowało. Nie musisz się zastanawiać, jak długo gotować kapuśniak w thermomixie – urządzenie samodzielnie określić pożądany czas.

Przepis na kapuśniak – jak zrobić to danie?

W przepisie na kapuśniak zwykle nie może zabraknąć żeberek. Co prawda istnieją wersje przepisów bez mięsa, ale klasyczny, aromatyczny kapuśniak musi mieć wkładkę mięsną. Zanim zabierzesz się do gotowania, sprawdź.

Ile czasu gotować kapuśniak z kiszonej kapusty. Zupę kapuśniak należy gotować około 20 minut pod przykryciem. Ale lepiej zarezerwować więcej czasu niż ryzykować niedogotowaniem potrawy.

przepis na kapuśniak

Do przygotowania kapuśniaku musisz zakupić następujące produkty: 

  • żeberka wieprzowe, 
  • kapustę kiszoną,
  • ziemniaki,
  • marchew, (jak zrobić marchew do kapuśniaku)
  • cebulę, 
  • smalec, 
  • przyprawy (liście laurowe, ziele angielskie, pieprz i sól),
  • suszone grzyby. 

Takie zestawienie składników to gwarancja otrzymania idealnie doprawionej, bogatej smakowo i odżywczo zupy na bazie kapusty kiszonej. Duża zawartość witaminy C korzystnie wpływa na odporność. Kapuśniak jest doskonałym źródłem błonnika, żelaza, wapnia oraz magnezu. Dla tych, którzy lubią nietypowe połączenia smakowe, zaleca się dodanie do kapuśniaku odrobiny suszonego kminku.

Jak zrobić kapuśniak? 

Wiemy już, co jest potrzebne do ugotowania kapuśniaku. Ale jak ugotować kapuśniak? To proste! Bez względu na to, czy robisz go na boczku, na wędzonce, czy tradycyjnie na żeberkach, gotowanie warto zacząć od przygotowania warzyw – umycia ich i pokrojenia. Następnie trzeba wstawić do gotowania żeberka z przyprawami, a w międzyczasie na patelni podsmażyć boczek. Gdy na bazie żeberek powstanie aromatyczny wywar, można dodać odsączoną kapustę kiszoną oraz przygotowany boczek wraz z wędzonką. Jak długo gotować takie połączenie? Wszystko zależy od wielkości żeberek. Najczęściej ich gotowanie zajmuje ok. godziny. Jak ugotować bób z czosnkiem i masłem?

Wersja kapuśniaku ze słodkiej kapusty jest mniej wymagająca czasowo. Jeśli chodzi o doprawienie całego dania, to można zrobić to na kilka sposobów. Niektórzy poprzestają na tych przyprawach, które dodali w trakcie gotowania, czyli na pieprzu, soli, listkach laurowych oraz ziarnach ziela angielskiego. Inni dodają kminek. Sprawdza się także dodanie tzw. maggi. W niektórych przepisach można spotkać się z propozycją dodania koncentratu pomidorowego. Jest to pomysł godny uwagi – koncentrat nadaje charakterystyczny, wyrazisty smak i zmienia kolor kapuśniaku. 

Przepisów na kapuśniak jest wiele. Zupę tę można przygotować na różne sposoby. Ostatecznie każdy powinien przygotować zupę odpowiadającą jego indywidualnym preferencjom.