Czy można wyobrazić sobie pyszniejszy dodatek do obiadu niż marchewka z groszkiem? Idealnie pasuje do ziemniaków i wielu mięs. To niezastąpione połączenie dwóch bomb witaminowych. Marchew dostarcza witaminę A, wspomagającą wzrok oraz zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Marchew zawiera także sporo błonnika, dzięki czemu wspomaga pracę układu trawiennego. Nie jest również obojętna dla wątroby i cholesterolu. Jednak jak wiadomo, gotowanie może pozbawiać warzywa ich wartości odżywczych. Zatem, jak ugotować marchew, by nie straciła wartości odżywczych?
Przepis na marchewkę z groszkiem
Przygotowujesz na obiad kotlety mielone i zastanawiasz się, z czym je dziś podać? Propozycja jest oczywista, zdecyduj się na marchewkę z groszkiem. Wystarczy kilka marchewek i mrożony groszek (lub taki z puszki), by wyczarować pyszny i zdrowy zamiennik sałatki obiadowej. Jak zrobić taki zamiennik?
Jak ugotować marchewkę z groszkiem?
Marchew dokładnie umyj, obierz i pokrój w niewielką kostkę. Całość zalej wodą, dopraw solą i cukrem. Ile czasu gotować marchew? To zależy od ilości, ale przeważnie dwadzieścia minut to optymalny czas.
Jak doprawić marchew z groszkiem?
Przed gotowaniem marchwi dodaj cukier i sól, a na koniec dosyp groszek (jeśli używasz takiego z puszki). Zapraw całość łyżką mąki i dwiema łyżkami masła. Dzięki dodatkom marchew będzie aksamitna i delikatna w smaku. Jeżeli po spróbowaniu okaże się za mało słodka, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dosłodzić ją łyżeczką cukru lub innego słodziku. Możesz też zdecydować się na marchew z groszkiem na ciepło. Niejeden przepis na marchew z groszkiem poleca dodać pieprzu. Pamiętaj, że wspomniany dodatek do obiadu najlepiej smakuje na ciepło!
Marchewka z thermomixa do obiadu
Kto posiada urządzenie thermomix, ten wie, jak wiele ułatwień wnosi ono na co dzień do kuchni. Nawet czas gotowania marchewki jest zminimalizowany. Sprzęt rozdrabnia wcześniej obraną marchewkę, a następnie gotuje ją według zaprogramowanego w danym przepisie czasu. Użytkownik nie musi przejmować się tym.
Jak długo gotować marchew, by była idealna – ani nie za twarda, ani zbyt miękka? Urządzenie odbierze odpowiedni czas, zapewniając doskonały smak, ale też zachowanie wartości odżywczych przez marchew.
Groszek – uniwersalny dodatek do dań
Czy znajdzie się ktoś, kto nie lubi dodatku zielonych kuleczek w sałatce, z marchwią lub w zupie? Dania z groszkiem są znacznie pożywniejsze niż ich wersje z pominięciem tego składnika. Groszek doceniają szczególnie weganie, ponieważ jest on doskonałym źródłem żelaza niehemowego, którego brakuje w ich bezmięsnej diecie. Poza tym dobrze wpływa na stan skóry, a dzięki zawartości witaminy C chroni przed infekcjami wirusowymi. Jest jednocześnie sycący i lekkostrawny. Jako dodatek do gotowanej marchewki sprawdza się perfekcyjnie.
Sposoby przygotowywania marchwi
Sposób przygotowania marchwi należy dopasować do tego, jak chcemy ją wykorzystać. Marchew do obiadu powinna być gotowana we wrzącej wodzie, z kolei marchew do zupy lub sosu można dodać do wody, nim zacznie się gotować. Różnica polega na tym, że warzywo wrzucone do wrzątku zachowa smak i aromat, a gotowane razem z wodą odda to, co najcenniejsze właśnie do wywaru.
Marchew w postaci surowej także ma wielu zwolenników. Z korzenia można zrobić sok, jeść marchewkowe słupki z dipem lub domowym hummusem, a nawet zetrzeć na tarce z jabłkiem. Pod każdą postacią marchewka ma mnóstwo witamin i składników odżywczych. Co więcej, marchew nie zawsze musi być świeża! Mrożona już w gotowych kostkach niczym nie różni się od tej prosto z pola – wciąż jest zdrowa i pyszna. W sklepach dostępne są różne rodzaje marchwi mrożonej. Od tej pokrojonej w kostkę, przez marchew tartą na grubych oczkach z dodatkami włoszczyzny, po mini marcheweczki nazywane „baby”, które gotuje się w całości.
Marchewka to warzywo godne uwagi. Warto wiedzieć, jak długo gotować marchew, ile czasu gotować ją z groszkiem i jak zrobić ten pyszny dodatek do obiadu. Powyższe wskazówki powinny rozwiać Twoje wątpliwości w wymienionych kwestiach.